FAQ
Pytania? Wątpliwości?
Na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące lokalnej grupy działania Powiatu Wielickiego.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami – chętnie udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji.
Lokalna Grupa Działania (LGD) zajmuje się ogłaszaniem, rozstrzyganiem i rozliczaniem dotacji ze środków Unii Europejskiej na projekty związane z:
- podnoszeniem dostępności atrakcyjnej oferty czasu wolnego dostosowanej do potrzeb mieszkańców i turystów;
- wzmacnianiem świadomości obywatelskiej i tożsamości lokalnej na terenie LGD;
- zwiększaniem aktywności społecznej i przedsiębiorczej mieszkańców, ze szczególnymi uwzględnieniem potrzeb osób w niekorzystnej sytuacji.
O dotacje mogą ubiegać się zarówno osoby
fizyczne, osoby prawne, organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego.
LGD finansuje następujące rodzaje projektów:
- podejmowanie działalności gospodarczej;
- rozwijanie istniejących działalności gospodarczych;
- projekty w zakresie poprawy dostępu do usług dla lokalnych społeczności, poprawy dostępu do małej infrastruktury publicznej, kształtowania świadomości obywatelskiej, włączenie społeczne ludzi młodych lub osób w niekorzystnej sytuacji, ochrona dziedzictwa kulturowego lub przyrodniczego polskiej wsi.
Wnioski o dofinansowanie można składać poprzez specjalnie przygotowane generatory wniosków. W przypadku wniosków realizowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus jest to portal IGA (Internetowy generator aplikacyjny). Wnioski finansowane ze środków Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 składane będą za pomocą PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Każdorazowo podczas ogłaszania naboru na naszej stronie ukaże się ogłoszenie zawierające regulamin naboru oraz wykaz niezbędnych załączników jak również link do odpowiedniego generatora wniosków.
Kryteria oceny wniosków obejmują m.in. zgodność projektu z celami i priorytetami LGD, innowacyjność, możliwość realizacji oraz oddziaływanie projektu na lokalną społeczność. Aby szczegółowo zapoznać się z kryteriami kliknij w link.
Proces oceny wniosku w LGD trwa maksymalnie 2 miesiące, dalsza ocena w UMWM (Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego) twa do 3 miesięcy. Terminy te często są krótsze i zależą od liczby i skomplikowania wniosków złożonych w ramach naboru.
Tak, nasz zespół oferuje wsparcie konsultacyjne, pomoc w pisaniu oraz szkolenia, które pomogą w prawidłowym przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.
Wymagane dokumenty obejmują m.in. szczegółowy opis projektu, budżet, harmonogram działań oraz dokumenty potwierdzające zdolność do realizacji projektu. Szczegółowa lista dokumentów dostępna będzie na naszej stronie internetowej w ogłoszeniu o naborze.
Zmiany w projekcie mogą być dokonywane tylko za zgodą LGD i muszą być dobrze uzasadnione. W szczególnych przypadkach konieczne może być złożenie aneksu do umowy.
Otrzymane dotacje muszą być rozliczane zgodnie z umową i wytycznymi. Rozliczenie podobnie jak składanie wniosków odbywać się będzie za pomocą generatorów wniosków. Beneficjenci są zobowiązani do udokumentowania poniesionych wydatków za pomocą faktur bądź dokumentów o równoważnej wartości dowodowej (rachunki, noty, itp.) i dowodów zapłaty.